Óvoda
Az óvoda 1984 áprilisától működik. Az intézmény jelenlegi – Komárom város fennhatósága alá tartozó struktúrája 2002-ben jött létre a Nádor Utcai Óvoda és az Eötvös Utcai Óvoda összevonásával. E hatosztályos óvoda magyar tanítási nyelvű intézmény, amely egész napos formában biztosítja az oktató-nevelő folyamatot. Minden csoporthoz külön játékszoba, tornaterem, hálószoba, öltöző és mosdó tartozik. A legutóbbi nagyobb külső felújításra 2006-ban került sor, amikor kicserélték a tetőt és szigetelték az épületet, az óvoda ezenkívül saját fűtési rendszerrel is gazdagodott. 2022/2023-ban két pavilon teljeskörű felújítására is sor került. A szülők által befizetett illetékeknek köszönhetően az óvoda több új játszótéri elemmel is gazdagodott. Az intézmény felszereltségét folyamatosan korszerűsítik.
A TIKI-TAKI Tanösvényt interaktív és élményszerű tanuláshoz alakította ki a TIKI-TAKI Polgári Társulás és a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége az óvodáskorú gyermekek interaktív és élményszerű oktatása céljából. A gyermekeknek lehetőségük van megismerni és megfigyelni a természetet közvetlen környezetükben. Az ösvény útvonala mentén fák és cserjék kerültek kiültetésre, hogy tompítsák a zajt, felfogják a port, menedéket nyújtsanak a madaraknak és árnyékot a pihenéshez. Télen madáretetők segítségével a gyerekek etethetik és megfigyelhetik a madarakat. A magasított ágyásokban különböző virágok és gyógynövények találhatók, amelyeket a gyerekek szedhetnek, száríthatnak és felhasználhatnak. A rovarház enyhítheti a gyerekek félelmét az ismeretlentől. Közelében megfigyelhetik a bogarakat, amelyek megmutatják nekik, hogy nem agresszívek, sőt, éppen ellenkezőleg, hasznosak a természet számára. A tanösvényhez tartozik egy mezítlábas ösvény is, helyet kaptak azonban a mezőgazdasági növények, az ugráló és pihenő is.
Az óvoda komplex oktató-nevelői munkával támogatja a gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlődését, a gyermeki személyiség kibontakoztatását az életkori és egyéni sajátosságok , valamint az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével. Célja, hogy az intézménybe járó gyermekeknek gondtalan, boldog óvodáséveket biztosítson:
Zene, Játék és Mese – Az érzelmi és erkölcsi nevelés legfőbb eszközei
Mozgás – Ép testben, ép lélek!
Ünnepek – Jeles napok, hagyományok ápolása
Környezettudatosság – Okosan a jelenben, boldogan a jövőben!
Iskola – Zökkenőmentes beilleszkedés az iskolába.
A tanév szeptember 1-jén kezdődik és a következő év augusztus 31-én ér véget. Az egyes óvodai osztályok egész évben működnek, a gyermek törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása alapján az őszi, tavaszi, húsvéti illetve nyári szünetekben szünetelhetnek. Az óvoda a téli szünetben a fenntartó – Komárom Város hozzájárulásával szünetel. A nyári szünetben a működést higiéniai okokból legalább négy hétig szüneteltetni szükséges. Ebben az időszakban kerülnek fertőtlenítésre a helyiségek. Az Iskolai rendtartás alapján az óvoda működésének szüneteltetési időpontját az igazgató jelenti be a törvényes képviselőnek, általában két hónappal előre. A dolgozó szülők gyermekeinek lehetőséget biztosítanak arra, hogy ez idő alatt a szolgáltatást nyújtó óvodába járjanak. Az óvoda működése átmenetileg szünetelhet egészséget veszélyeztető súlyos okok miatt is (a Regionális Közegészségügyi Hivatal rendelete alapján).
Az oktató-nevelő folyamat a Tt. 245/2008-as számú, a köznevelésről és közoktatásról, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről (közoktatási törvény) szóló törvénnyel összhangban zajlik, az Óvodai nevelés állami oktatási programja alapján.
https://torvenytar.sk/zakon-249
https://www.statpedu.sk/sk/svp/statny-vzdelavaci-program/svp-materske-skoly/
NAPIREND:
6,15 – 8,30 gyermekek fogadása – folyamatos beérkezés, szabadon választott tevékenység
8,30 – 9,00 egészségügyi gyakorlatok, tisztálkodás, tízórai
9,00 – 10,00 délelőtti célirányos oktatási tevékenység
10,00 – kinntartózkodás
11,30 – személyi higiénia, ebéd, készülődés a pihenőre
11,45 – ebéd, személyi higiénia
12,30 – mesehallgatás, pihenő
14,15 – személyi higiénia, uzsonna
15,00 – 16,30 szabadon választott tevékenység, hazamenetel
Művelődési területek:
Nyelv és kommunikáció
Matematika és információkezelés
Ember és a természet
Ember és a társadalom
Ember és a munka világa
Művészet és a kultúra
Egészség és a mozgás
A pedagógusokkal történő konzultációk a gyermekek törvényes képviselői számára előre egyeztetett időpontban zajlanak a gyermek jelenléte nélkül.
A szabad levegőn való kinntartózkodás az év bármely szakaszában megvalósul, viharok, heves esőzés, -15 °C alatti hőmérséklet esetén lerövidülhet vagy elmaradhat.
Intézményvezető: Mgr. Magyar Tímea
CSOPORTOK:
A pavilon
Lepke: Adri néni, Réka néni, Timi néni
Mackó: Tünde néni, Zsuzsi néni
B pavilon
Süni: Mónika néni, Tünde néni
Mókus: Bogi néni, Jutka néni
C pavilon
Nyuszi: Anikó néni, Erika néni
Katica: Kati néni, Kriszti néni
Takarító nénik: Ildikó néni, Ili néni, Klaudi néni
Szakács nénik: Anni néni, Kriszti néni
Az Iskolai rendtartás a “Dokumentumok” menüpont alatt letölhető.